Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου 2014

Η ΑΠΟΘΕΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ

Πηγή: INTIME
Γράφει ο ΜΑΝΟΣ ΜΑΝΟΥΣΕΛΗΣ
Η Ελλάδα νίκησε και την Αργεντινή, έκανε το 5-0 και τώρα αντιμετωπίζει την Σερβία σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο, για να προκριθεί στους οκτώ του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Ισπανίας! Μέσα σε αυτή την πρόταση περικλείονται όσα συνέβησαν την περασμένη εβδομάδα στην Σεβίλλη και οδήγησαν αήττητη την Εθνική μας ομάδα στην κορυφή του ομίλου!
Είναι αλήθεια ότι οι πέντε νίκες που πέτυχε το συγκρότημα του Φώτη Κατσικάρη στην πρώτη φάση του Μουντομπάσκετ δεν θα μείνουν στην ιστορία αν δεν νικήσουμε την Σερβία. Ετσι είναι το σύστημα της διοργάνωσης, δεν συγχωρεί την ήττα! Αδικία! Διότι μετά από πολλά χρόνια ξαναβλέπουμε την Εθνική ομάδα να παίρνει νίκες με εμφανίσεις που αποθεώνουν το …κανονικό μπάσκετ.

Καλώς η, κακώς στην Ελλάδα έχουμε μάθει να ζούμε με ήρωες που κάνουν θαύματα, με από μηχανής θεούς που έρχονται από το πουθενά και μας σώζουν, είτε αν μιλάμε για τον αθλητισμό, από το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ ως τον στίβο και την γυμναστική, είτε αν έχουμε να κάνουμε με τα τεκταινόμενα στην πολιτική και την κοινωνία.
Ε, λοιπόν, η Εθνική ομάδα μπάσκετ νίκησε χθες ένα αντίπαλο – θρύλο όπως η Αργεντινή παίζοντας κανονικό μπάσκετ. Κανένα θαύμα δεν έγινε. Κανένας δεν έβαλε 40 πόντους, κανένας δεν τα έβαζε από το κέντρο, κανένας δεν κουνούσε το καλάθι για να μην σκοράρουν οι αντίπαλοι και κανένας από την εξέδρα δεν πέταγε πέτρες στον Σκόλα για να του χαλάσει το μυαλό.
Η Ελλάδα νίκησε γιατί έπαιξε καλύτερα στα σημαντικότερα κομμάτια του παιχνιδιού, στην αρχή του πρώτου και του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά και στο τελευταίο πεντάλεπτο. Η Ελλάδα νίκησε γιατί σεβάστηκε, αλλά δεν φοβήθηκε ποτέ την Αργεντινή, λειτούργησε σαν ομάδα αμυντικά και επιθετικά, στηρίχθηκε στους αυτοματισμούς της, έβαλε την μπάλα κοντά στο καλάθι με τον Μπουρούση και τον Πρίντεζη και ρίσκαρε πολύ λιγότερο από την Αργεντινή που δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το όποιο πλεονέκτημα είχε με τον Σκόλα.
Η Εθνική ομάδα δημιούργησε διψήφιες διαφορές στο πρώτο ημίχρονο για τρεις λόγους:
•    Επαιξε έξυπνα στην άμυνα, όπου δεν προσπάθησε να κάνει κάτι ιδιαίτερο απέναντι στον καλύτερο παίκτης της Αργεντινής, τον Σκόλα, με αποτέλεσμα να μην βρει ρυθμό κανένας άλλος παίκτης της αντίπαλης ομάδας, εκτός από τον αρχηγό της που έτσι και αλλιώς θα έβαζε τους πόντους του! Σε αυτό το επίπεδο κανένας παίκτης, όσο μεγάλος και αν είναι, δεν μπορεί να σε νικήσει μόνος του!
•    Η Ελλάδα έτρεξε στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία και πέτυχε εύκολους πόντους που μέτρησαν όταν στην συνέχεια οι Αργεντίνοι σκλήρυναν την άμυνα τους και ο δρόμος προς το καλάθι έγινε δύσβατος. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Εθνική μας έβαλε 28 πόντους στην πρώτη περίοδο και 16 στην δεύτερη (που θα ήταν 13 αν ο Ζήσης δεν έβαζε ένα εκπληκτικό τρίποντο με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου) και είναι φανερό το πόσο σημαντικοί ήταν οι πόντοι στο ανοικτό γήπεδο.
•    Ο τρίτος λόγος της ελληνικής υπεροχής ήταν η τρομερή εμφάνιση του Καλάθη που τιμώρησε την επιλογή του κόουτς της Αργεντινής να του δώσει το σουτ και να περάσει κάτι από τα σκριν «τζογάροντας» με την ικανότητα του άσσου της Ελλάδας να σκοράρει από μακριά. Ο ελληνοαμερικανός έβαλε 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και πάτησε γερά στα πόδια του μεταδίδοντας την αυτοπεποίθηση του και στους υπόλοιπους.
Στο ξεκίνημα του τρίτου ημιχρόνου η Ελλάδα μπήκε στο γήπεδο με την λογική ότι το σκορ ήταν 0-0 και όχι 11 πόντους μπροστά όπως έγραφε στο ταμπλό. Αυτό βοήθησε τους παίκτες του Κατσικάρη να εμφανιστούν συγκεντρωμένοι αμυντικά και επιθετικά με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 19 πόντους και να αποκτήσουμε σημαντικό πλεονέκτημα.
Η Αργεντινή εννοείται ότι δεν τα παράτησε ποτέ, ακόμη και όταν η Ελλάδα φαινόταν απόλυτος κυρίαρχος πάνω στο παρκέ. Οι Λατίνοι ήταν πίσω με 12 (28 – 16) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά  πήγαν στο -3 ελάχιστα λεπτά αργότερα (31-28). Και όταν στο ξεκίνημα του τρίτου η Ελλάδα πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 19 (52-33), Σκόλα και σία αντέδρασαν και κατάφεραν στην αρχή της τέταρτης περιόδου να πάνε στο καλάθι (70-68)! Ο αδάμαστος χαρακτήρας των παικτών της Αργεντινής δίνει ιδιαίτερη σημασία και αξία στη νίκη της ελληνικής ομάδας!
Αντί επιλόγου: Το ματς με την Σερβία θα είναι το απόλυτο κρας τεστ για την Εθνική μας ομάδα. Όχι μόνο διότι πρόκειται για ένα κλασσικό ντέρμπι του ευρωπαϊκού μπάσκετ , αλλά γιατί είναι βέβαιο ότι οι αντίπαλοι μας θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους και ξέρουν να παίζουν σε παιχνίδια όπου δεν επιτρέπονται λάθη. Το ζητούμενο είναι να μείνει η Ελλάδα στο πλάνο της, να συνεχίζει ενωμένη να παίζει κανονικό μπάσκετ, ακόμη και σε αυτές τις συνθήκες υπέρτατης πίεσης...